Vai Tu jau esi paspējis apdomāt to, kā šajā gadā atkal sēdīsies pie bagātīgi klātā svētku galda un projām dosies smaguma pilns? Domāju, ka lielākajai daļai Ziemassvētku brīvdienas asociējas ar neveselīgu pārēšanos, mani tajā skaitā. Tomēr pēdējos gados ar ģimeni esam uzsākuši piekopt dažādus paņēmienus un aktivitātes, lai šo sajūtu mazinātu un mazinātu arī pašu iespēju pārēsties. Šogad nolēmu tajā dalīties ar jums, tāpēc tālāk uzskaitīšu vairākus ieteikumus, kas varētu noderēt.
1) Ja ir iespēja, svini svētkus ar ģimeni visas dienas garumā, kopīgi gatavojot vakara maltīti un izklaidējoties. Tādējādi kopā pavadīsiet vairāk laika un baudīsiet vairāk nekā vienu maltīti, piemēram, pīrāgus būsi jau paēdis pusdienās, tikmēr vakariņās vēderā jau būs atbrīvojusies vieta kartupeļiem ar štovētiem kāpostiem.
2) Ierobežo kopīgo ēdiena daudzumu uz svētku galda. Daudzveidība var palikt, tomēr daudzuma ziņā - labāk servēt ēdienu mazākos traukos uz lielā svētku galda /īpaši "smagos" ēdienus/, ko nepieciešamības gadījumā var papildināt. Tad arī psiholoģiski nav sajūta, ka no visiem traukiem "jāuzkrāmē" kaudze uz sava šķīvja, bet tikai nedaudz - lai pietiek visiem. Galu galā nereti novērosi, ka būsi pietiekami paēdis arī "no visa pa bišķiņam", tomēr, ja ne, tad vienmēr šķīvi var papildināt. Taču atceries arī par saldo ēdienu, kuram fiziski vēderā vēlviena kuņģa nav. ;)
3) Atceries par šķīvja principu. Ēd, galvenokārt, augu valsts produktus, pārsvarā dārzeņus un augļus. Tajos ir daudz šķiedrvielu un ūdens, kas radīs sātu, bet ir maz kaloriju. Dārzeņus papildināt uz svētku galda, nedomājot par īpašām receptēm, ir pavisam vienkārši, pagatavojot lielu svaigo lapu salātu u.c. dārzeņu salātu bļodu. Tāpat var arī sagriezt dažādus dārzeņus un augļus un skaisti sakārtot uz servējamiem šķīvjiem.
4) Izvairies no augsti pārstrādātas un treknas pārtikas. Pagatavo veselīgas mērcītes treknās majonēzes un krējuma vietā, kas bagātīgi ar piesātinātajām taukskābēm. Izvēlies auzu krēmu vai indijas riekstus kā alternatīvu saldajam krējumam, kurā būs 3x mazāk tauku, kā arī dominē funkcionālās, nepiesātinātās taukskābes. Pagatavo savu humusu vai pupiņu pastēti, tahini vai zemesriekstu sviesta mērcīti, zaļumu vai tomātu pesto pie iecienītajiem ēdieniem.
5) Pagatavo veselīgus saldumus. Iesaku svētku saldajā galdā celt kādu veselīgu kūku trekno saldo ēdienu vietā, kā, piemēram, šo serenādes kūku, vai citus našķus, piemēram, aveņu-kokosa kubiņus. Ja negribi darboties pats, ticu, ka tīmekļa plašumos vēl var atrast kādu veselīgu kūku un gardumu gatavotāju.
6) Runājot par pašu ēšanu - ēd lēni, nesasteigti, apzināti - izbaudi katru kumosu. Bet pirms kumoss mutē - iztēlojies, ka ēd šo ēdienu pirmo reizi. Vizuāli novērtē, aizver acis un iesmaržo tā smaržu. Un tad tikai ievieto mutē un sakod, izjūti garšu, kā tā atšķiras sākumā un beigās, un dažādos mēles rajonos. Šādi ēdīsi daudz lēnāk, ļausi ēdienam mierīgi sajaukties ar siekalām, kuras jau uzsāk pirmos gremošanas procesus. Tajā pašā laikā laicīgi izjutīsi sātu un iespējams izvairīsies no nevajadzīgām papildporcijām.
7) Arī ēšanu var uztaisīt kā atrakciju ar ģimenes locekļiem. Kā? Piemēram, katrs no ģimenes locekļiem pagatavo savu cienastu un tad pārējie bauda ar aizvērtām/aizsietām acīm un cenšas uzminēt, kas tajā iekšā, kā arī raksturo sajustās garšas, smaržas, tekstūru.
8) Esi fiziski aktīvs! Nobrauc pa kalniņu ar ragavām, aicini savu ģimeni pikoties, noderēs arī kāda aktīva spēle iekštelpās vai vienkārša pastaiga svaigā gaisā [iespēja beidzot aplūkot pilsētas rotājumus vai meža biezokņus] palīdzēs uzlabot asinsriti un limfātisko riti, tādējādi arī veicinās apēstās enerģijas izmantošanu un pārtikas gremošanu.
Ceru, ka Tev noderēs kāds no šiem ieteikumiem!
Lai viegli, miera un mīlestības pilni Ziemassvētki!
Mīlestībā, Krisīne
Commentaires